του Δρ Σκρέτα Δημητρίου , ΣΕΕ, ΠΕ70
Με αφορμή την ένταση και τον προβληματισμό που επικρατεί στο χώρο της Εκπαίδευσης, για τα «Ενιαία» Κείμενα που έχουν καταγραφεί στην ειδική πλατφόρμα του ΙΕΠ από τα Δημοτικά Σχολεία της πατρίδας μας , στη διαδικασία της Αξιολόγησης των Σχολικών Μονάδων ( «Σχέδια Δράσης») .
Διαβάζοντας το παρακάτω κείμενο από μια Ανακοίνωση , μιας Συνδικαλιστής Παράταξης στη Δ.Ε. :
«…Τα κοινά αυτά κείμενα (Δηλ. τα «ενιαία κείμενα») φτιάχνονται για να αποτυπώσουμε την ενιαία μας στάση, για την αποφυγή της κατηγοριοποίησης, αφού όλα τα σχολεία θα δηλώνουν τα ίδια και για να αναδειχθούν τα διαχρονικά προβλήματα της δημόσιας εκπαίδευσης, με την ανάρτησή τους στην ιστοσελίδα των σχολείων, μη επιτρέποντας με αυτόν τρόπο την μετακύλιση των ευθυνών της…
Ο άντρας μου, ζητά κάθε μέρα να κάνουμε σeξ και του είπα ότι δεν είμαι κουνέλι. Τι με συμβουλεύετε να κάνω;
Είμαι μια εργαζόμενη μητέρα και παντρεμένη με έναν υπέροχο άνδρα. Με τον σύζυγό μου έχουμε τρία χρόνια διαφορά. Είμαστε μαζί...