“Η κυβέρνηση υλοποίησε το πρόγραμμά της, κάναμε γραμμή – γραμμή ό,τι υποσχεθήκαμε στον ελληνικό και κάνουμε και παραπάνω από αυτά που υποσχεθήκαμε”, είπε η υπουργός Παιδείας κ. Νίκη Κεραμέως, μιλώντας σε εκδήλωση την προηγούμενη εβδομάδα, αναφέροντας ως παράδειγμα την επέκταση του ολοήμερου σχολείου έως τις 17.30.
Η κ. Κεραμέως εξήγησε ότι η επέκταση του ολοήμερου σχολείου είναι σημαντική για δύο λόγους:
Γιατί έτσι θα έχουμε πιο ποιοτική δημόσια εκπαίδευση για τα παιδιά
Οι εργαζόμενοι γονείς δε θα έχουν εμπόδια στην εργασία και το παιδί τους θα πηγαίνει σε ένα ποιοτικό δημόσιο σχολείο.