Μεγάλος “αναβρασμός” ξέσπασε στο Πανεπιστήμιο Πατρών, μετά την απόφαση του Πρυτανικού Συμβουλίου να μετακινηθεί ο προϊστάμενος της Φοιτητικής Εστίας Γιώργος Αθανασόπουλος στην Τεχνική Υπηρεσία.
Ο Πρύτανης του Πανεπιστημίου Πατρών μετά την επιστολή καταγγελία που έλαβε από τον κ. Αθανασόπουλο με την ιδιότητα του Γραμματέα ΝΕ ΠΑΣΟΚ – ΚΙΝΑΛ Αχαΐας, τα “βρόντηξε” από μέλος του κόμματος του ΠΑΣΟΚ.
“Λυπάμαι ειλικρινά που ο κ. Αθανασόπουλος, που επί 37 χρόνια ήταν στην Φοιτητική Εστία στα πλαίσια των υπηρεσιακών του καθηκόντων χρησιμοποιεί τη κομματική του θέση.
Απέστειλα δε επιστολή στο Τομέα Παιδείας ότι μετά από αυτό και την σιωπή οι δρόμοι μας χωρίζουν”, δήλωσε στο esos ο Πρύτανης, και πρόσθεσε:
“Ο κ. Αθανασόπουλος υπηρετούσε επί 37 χρόνια στη Φοιτητική Εστία.Υπηρεσιακοί λόγοι και οι αυξημένες ανάγκες του Πανεπιστημίου Πατρών, καθώς είναι Ηλεκτρολόγος Μηχανικός οδήγησαν στη μετακίνησή του στην Τεχνική Υπηρεσία του πανεπιστημίου, σε αντίστοιχη θέση με τον ίδιο μισθό . Επομένως δεν υπήρξε κάτι το βλαπτικό στο πρόσωπό του”
Ο Γιώργος Αθανασόπουλος χαρακτηρίζει παράνομη τη μετακίνησή του,σημειώνοντας “αναίτια και παράνομη προσωπική υπηρεσιακή δίωξη εναντίον μου, από τη θέση του Πρ/νου της Φοιτητικής Εστίας, χωρίς κανέναν απολύτως υπηρεσιακό λόγο ή αιτία, χωρίς καμία αφορμή, με αυταρχικό και πρωτόγνωρο για την ιστορία του Πανεπιστημίου τρόπο”.
Παράλληλα αναφέρει στην επιστολή:
- Μια δίωξη παντελώς παράνομη αφού είμαι με νόμο τοποθετημένος σε προσωποπαγή θέση για την κάλυψη των αναγκών της Φοιτητικής Εστίας και μόνο, μετά την μεταφορά συνολικά της δραστηριότητας και των 42 εργαζομένων από το πρώην ΕΙΝ στο Πανεπιστήμιο Πατρών το 2011.
- Προσφεύγω εναντίον των διωκτών μου με κάθε νόμιμο τρόπο τόσο αστικά όσο και ποινικά.
- Βρίσκομαι στην εξαιρετικά δυσάρεστη θέση, στη λήξη της τετράχρονης θητείας μου ως Γραμματέας Αχαΐας του ΠΑΣΟΚ-ΚΙΝΑΛ, να καταγγείλω δημόσια τον Πρύτανη του Πανεπιστημίου Πατρών κ. Χρήστο Μπούρα για αναίτια και παράνομη προσωπική υπηρεσιακή δίωξη εναντίον μου, από τη θέση του Πρ/νου της Φοιτητικής Εστίας, χωρίς κανέναν απολύτως υπηρεσιακό λόγο ή αιτία, χωρίς καμία αφορμή, με αυταρχικό και πρωτόγνωρο για την ιστορία του Πανεπιστημίου τρόπο.
- Ταυτόχρονα θα απευθυνθώ και στην αρμόδια πειθαρχική επιτροπή του ΠΑΣΟΚ (ΕΔΕΚΑΠ) με το ερώτημα της διαγραφής από το κόμμα μας τόσο του Πρύτανη κ. Χρήστου Μπούρα όσο και του Αντιπρύτανη κ. Παναγιώτη Δημόπουλου που υπερψήφισε την πρόταση του κ. Μπούρα για τη δίωξή μου, αφού οι μέθοδοι και οι πρακτικές των δύο αυτών μελών μας προσβάλλουν τη φυσιογνωμία του κόμματος και είναι σε πλήρη αντίθεση με τις αρχές και τις αξίες μας.
- Ζητώ συγνώμη από όλους όσους προέτρεψα να υποστηρίξουν την υποψηφιότητα του κ. Χρ. Μπούρα για τη θέση του Πρύτανη του Πανεπιστημίου, αφού είχα παντελή άγνοια των πρακτικών του και των μεθόδων εναντίον των εργαζομένων, όπως επανειλημμένα έχει καταγγείλει και ο Σύλλογος Εργαζομένων.