![](https://www.esos.gr/sites/default/files/article-listing-images/ekpa_34.jpg)
Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Δημιουργική Γραφή στα Ψηφιακά Περιβάλλοντα» αποσκοπεί στην εξοικείωση των εκπαιδευόμενων με τις δυνατότητες των ψηφιακών περιβαλλόντων να υποστηρίζουν τη δημιουργική έκφραση και γραφή, με απώτερο σκοπό τη μετατόπιση και προσαρμογή των δημιουργικών τους δεξιοτήτων στα νέα ψηφιακά περιβάλλοντα.
Μέσα από το διεπιστημονικό πεδίο των Ψηφιακών Ανθρωπιστικών Επιστημών, οι εκπαιδευόμενοι θα αντιληφθούν την αναγκαιότητα διεύρυνσης του θεωρητικού πλαισίου και της παιδαγωγικής της δημιουργικής γραφής. Θα εξοικειωθούν με τα χαρακτηριστικά της στην ψηφιακή πραγματικότητα (υπερκειμενικότητα, διαδραστικότητα, διαμεσικότητα, ρευστότητα, υβριδικότητα, συνεργατικότητα). Θα κατανοήσουν έννοιες-κλειδιά του ψηφιακού τοπίου, (παρανάλωση, συμμετοχική κουλτούρα, συλλογική νοημοσύνη, μεσικοί γραμματισμοί), και θα διερευνήσουν ζητήματα προστασίας και διαχείρισης πνευματικών δικαιωμάτων, συμπεριφοράς στο διαδίκτυο (netiquette) και ψηφιακής ταυτότητας.
Στη διάρκεια του προγράμματος οι εκπαιδευόμενοι θα παρακολουθήσουν την πορεία από την πρωτοποριακή έντυπη στην ψηφιακή μυθοπλασία και θα προβληματιστούν σχετικά με τα όρια μεταξύ ανθρώπου και μηχανής (AI).
Ακολούθως, θα έλθουν σε επαφή με έργα e-literature, θα γνωρίσουν τις ιδιαιτερότητες αντιπροσωπευτικών μορφών της νέας ψηφιακής κειμενικότητας (blogs, vlogs, διαμεσικές αφηγήσεις, παιχνίδια εναλλακτικής πραγματικότητας, games, δικτυόγλωσσα, txting, emoji), θα ενημερωθούν για τις διαστάσεις της fanfiction (δημιουργική γραφή οπαδών) και των διαδικτυακών περιβαλλόντων λογοτεχνικής ανάγνωσης.
Το πρόγραμμα απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς διαφόρων βαθμίδων, πτυχιούχους σχολών ανθρωπιστικών και κοινωνικών επιστημών και σε όσους ενδιαφέρονται να γνωρίσουν εργαλεία και περιβάλλοντα που υποστηρίζουν ποικιλοτρόπως την ψηφιακή δημιουργική έκφραση.
Απονέμεται Πιστοποιητικό Επιμόρφωσης από το E-Learning του Κ.Ε.ΔΙ.ΒΙ.Μ. του ΕΚΠΑ.
Ακαδημαϊκός Υπεύθυνος του Προγράμματος είναι ο Μαλαφάντης Κωνσταντίνος, Καθηγητής Παιδαγωγικής και Λογοτεχνίας του Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης ΕΚΠΑ, ο οποίος έχει την ευθύνη για τον σχεδιασμό, την υλοποίηση και την παρακολούθηση της ακαδημαϊκής διαδικασίας για το συγκεκριμένο πρόγραμμα.
Βασικός συντελεστής και συγγραφέας του Προγράμματος είναι η Μουλά Ευαγγελία, Φιλόλογος, Διδάκτωρ Παιδικής Λογοτεχνίας, Μεταδιδακτορική ερευνήτρια ΕΚΠΑ με αντικείμενο τις Εκφάνσεις και τη Διδακτική της Λογοτεχνίας στην Ψηφιακή Πραγματικότητα.
Η έναρξη των μαθημάτων έχει οριστεί στις 06/06/2022.
Αναλυτικές πληροφορίες για το Πρόγραμμα στη σελίδα: https://elearningekpa.gr/courses/dimiourgiki-grafi-sta-psifiaka-periballonta