![«Ποια παιδαγωγική και ποιο σχολείο μπροστά στις προκλήσεις του σήμερα;» – Εκδήλωση της Δ.Ο.Ε. με τη συμμετοχή του Σκασιαρχείου](https://skasiarxeio.files.wordpress.com/2022/03/onlineevent-gr-1200x880-1.jpg?w=816&h=9999)
![](https://skasiarxeio.files.wordpress.com/2022/03/onlineevent-gr-1200x880-1.jpg)
![](https://skasiarxeio.files.wordpress.com/2022/03/07.-merieu-philippe-cea0ceb1ceb9ceb4ceb1ceb3cf89ceb3ceb9cebaceae-ce91cf80cf8c-cf84cebfcf85cf82-cebacebfceb9cebdcebfcf8dcf82-cf84cf8ccf80cebfcf85cf82-cf83cf84ceb9cf82-ceadcebdcebdcebfceb9.jpg?w=916)
Κυριακή 27 Μαρτίου, 6:00 μ.μ.
Το Σκασιαρχείο συμμετέχει και συμβάλει ενεργά στην προγραμματισμένη εκδήλωση της Δ.Ο.Ε. ενάντια στην αξιολόγηση, με τίτλο: «Ποια παιδαγωγική και ποιο σχολείο μπροστά στις προκλήσεις του σήμερα;»
Ομιλητής θα είναι ο Philippe Meirieu, καθηγητής Επιστημών της Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Lumière – Lyon 2, ερευνητής στη Φιλοσοφία της Παιδαγωγικής και της Εκπαίδευσης, δοκιμιογράφος και συγγραφέας.
Την εκδήλωση θα συντονίσει ο Χάρης Παπαδόπουλος, δάσκαλος, μέλος του Σκασιαρχείου, τέως Σ.Ε.Ε., ο οποίος μετέφρασε στα ελληνικά και επιμελήθηκε την παρουσίαση της ομιλίας του κυρίου Meirieu.
Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί διαδικτυακά και θα προβληθεί στον παρακάτω σύνδεσμο: https://youtu.be/1LJSwgS_ZEk
Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης θα τίθενται ερωτήματα ή σχόλια σε ειδική φόρμα, τα οποία θα ομαδοποιηθούν, θα τεθούν και θα απαντηθούν.
Περισσότερα εδώ