Μαθητές κάλεσαν στην ΕΛ.ΑΣ. και έκαναν φάρσα για τοποθέτηση βόμβας σε σχολείο, αλλά εντοπίστηκαν
Όπως ανακοινώθηκε από την ΕΛ.ΑΣ., αστυνομικοί του Τμήματος Ασφαλείας Αμπελοκήπων – Μενεμένης σχημάτισαν δικογραφία για διασπορά ψευδών ειδήσεων σε βάρος δύο νεαρών μαθητών, διότι όπως προέκυψε από την έρευνα την 09-02-2022 και ώρα 11.00 πραγματοποίησαν κλήση, από κινητό τηλέφωνο, προς Γυμνάσιο της περιοχής και ανέφεραν ψευδώς ότι έχει τοποθετηθεί εκρηκτικός μηχανισμός, ο οποίος θα εκραγεί.
Πρόκειται σύμφωνα με πληροφορίες, για δύο μαθητές – «φαρσέρ», ηλικίας 15 και 16 χρόνων.
Οι υπεύθυνοι του γυμνασίου μόλις έλαβαν το τηλέφωνο είχαν καλέσει αμέσως την αστυνομία και, αφού εκκενώθηκε το σχολείο, ακολούθησαν έρευνες που απέβησαν αρνητικές.