Αποχαιρετούμε με βαθιά θλίψη τον φίλο και σύντροφο Δημήτρη Κων/νου Παπαϊωάννου, έναν έντιμο άνθρωπο που αγωνίστηκε ακάματα και προσέφερε πολύτιμη υπηρεσία στην εκπαίδευση και ως μάχιμος καθηγητής και, κυρίως, ως Σύμβουλος και ως Ειδικός Γραμματέας Υπουργών Παιδείας και Θρησκευμάτων επί κυβερνήσεων ΠΑΣΟΚ.
Η συνεισφορά του στην εκπαίδευση και οι καινοτομίες που εισηγήθηκε στη διάρκεια της μακράς θητείας του, παραμένουν μια ανεκτίμητη παρακαταθήκη. Υπήρξε αγωνιστής στο μεταρρυθμιστικό έργο της εκπαιδευτικής πολιτικής αλλά και στοχαστής και ερευνητής στα θεωρητικά ζητήματα της παιδείας, της αγωγής και της μόρφωσης.
Απευθύνουμε τα θερμά μας συλλυπητήρια στην οικογένεια και τους οικείους του.
Τομέας Παιδείας του Κινήματος Αλλαγής
Ο χειρότερος πόνος στον κόσμο: 6 διάσημοι Έλληνες που έχασαν τα παιδιά τους και δίνουν μια καθημερινή μάχη
Έξι διάσημοι Έλληνες έχασαν τα παιδιά τους και δίνουν μια καθημερινή μάχη από τότε. Η απώλεια ενός παιδιού είναι ένας...