Μουσικό βίντεο για τις γυναικοκτονίες από τους μαθητές του 11ου Λυκείου Ηρακλείου
Οι του 11ου Γενικού Λυκείου Ηρακλείου, τραγουδούν για τις με ένα μουσικό βίντεο που παρουσιάζεται ανήμερα της Το μουσικό βίντεο πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της συμμετοχής των μαθητών στο πρόγραμμα «Σχολεία – Πρέσβεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου».,
Οι μαθητές διασκεύασαν τους στίχους του τραγουδιού του Σπύρου Γραμμένου «Το όνομά μου είν’ το δικό σου» και εξιστορούν τις ιστορίες των δολοφονημένων γυναικών που σημειώθηκαν στη χώρα μας το τελευταίο διάστημα.
Το μουσικό σχήμα «11 και κάτι» λειτουργεί τα τελευταία 13 χρόνια στο Λύκειο, πλαισιώνοντας τις σχολικές εκδηλώσεις, αλλά και συμμετέχοντας σε εξωσχολικά δρώμενα σε συνεργασία με πολλούς φορείς.
Δείτε το βίντεο:
Ο Σπύρος Γραμμένος με ανάρτηση του στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης δημοσίευσε το βίντεο των μαθητών. «Η μεγαλύτερη στιγμή και η μεγαλύτερη συγκίνηση στα σαράντα δύο μου χρόνια», αναφέρει χαρακτηριστικά.
Δείτε την ανάρτηση:
«…και περιμένω να ‘ρθει κάποιος•
Ένας που κλείνει τα δεκάξι
Αυτόν τον κόσμο να αλλάξει.
Η μεγαλύτερη στιγμή και η μεγαλύτερη συγκίνηση στα σαράντα δύο μου χρόνια».