Με αφορμή τη εκ νέου προσπάθεια εισαγωγής και χρήσης Διαδραστικών Συστημάτων στην εκπαίδευση δημοσιεύουμε ένα άρθρο το οποίο έχει γραφεί το 2010 κατά την πρώτη απόπειρα εισαγωγής Διαδραστικών Πινάκων (ΔΔΠ) στα σχολεία.
Η βιβλιογραφικη έρευνα που έχει γίνει σταματά στο 2010 αλλά δεν παύει να είναι επίκαιρη και να εκπλήσσει.
Από τότε έχουν αλλάξει πολλά αλλά και τίποτα.
Θεωρούμε πως το άρθρο αυτό μπορεί να αποτελέσει μία βάση επιστημονικού διαλόγου (και μόνο) στηριζόμενου σε ερευνητικά δεδομένα και όχι σε προσωπικές απόψεις και ιδεολογικά αφηγήματα.
Ακολουθεί το άρθρο
Ηλίας Καλαμπούκας
Διευθυντής Δημ. Σχολείου
Msc Διδακτικής Θετικών Επιστημων
Πολύς λόγος γίνεται τελευταία για τη χρήση και αξιοποίηση διαδραστικών πινάκων (…
Ανήλικη μαχαίρωσε 19χρονη και την εγκατέλειψε – Συνελήφθη για απόπειρα ανθρωποκτονίας
Συνελήφθη 16χρονη για απόπειρα ανθρωποκτονίας και ένας 20χρονος που την συνόδευε για συνέργεια στην απόπειρα ανθρωποκτονίας Παρ’ ολίγο να σημειωθεί...