Μητέρα με δύο ανήλικα παιδιά ζει στο υπόγειο του σπιτιού της χωρίς ρεύμα, θέρμανση και τρόφιμα – Η Ελληνική Πρεσβεία αρνήθηκε να τη βοηθήσει να διαφύγει από τη Μαριούπολη
Εγκλωβισμένη μέσα στη Μαριούπολη, όπως και πολλοί άλλοι άμαχοι πολίτες, βρίσκεται μια μητέρα με δύο ανήλικα παιδιά, η οποία επικοινώνησε με την Ελληνική Πρεσβεία προκειμένου να ακολουθήσει που θα αναχωρήσει από την πόλη οδικώς στις 11:00 το πρωί προς την πόλη Ζαπορίζιε και στη συνέχεια, ανάλογα με τις συνθήκες που θα υπάρχουν προς τα σύνορα.
Ωστόσο, η αρνήθηκε να της παράσχει βοήθεια και υποστήριξε ότι έχει γίνει συμφωνία και με τις δύο αντιμαχούμενες πλευρές για να περάσουν με ασφάλεια μόνο οι δημοσιογράφοι.
Επιπλέον, η Πρεσβεία ενημέρωσε την 32χρονη ότι αργότερα ενδέχεται να ανοίξει ο δρόμος και για τους , οι οποίοι έχουν εγκλωβιστεί στη Μαριούπολη και δεν μπορούν να φύγουν.
Η 32χρονη γυναίκα εδώ και τρεις μέρες έχει βρει καταφύγιο στο υπόγειο του σπιτιού της, όπου επιβιώνει με τα δύο της παιδιά ηλικίας 10 και 8 ετών χωρίς ρεύμα, θέρμανση και φαγητό.
Σημειώνεται ότι η 32χρονη έχει ελληνικές ρίζες, καθώς συγγενείς της είναι από την Ελλάδα.