Οριακή πτώση στο ιικό φορτίο του κορονοϊού στα αστικά λύματα Αττικής και Θεσσαλονίκης
Πτωτικές τάσεις στο μέσο εβδομαδιαίο ιικό φορτίο του στα αστικά λύματα σε επτά από τις δεκατρείς περιοχές που ελέγχθηκαν από το Εθνικό Δίκτυο Επιδημιολογίας Λυμάτων (ΕΔΕΛ) του ΕΟΔΥ , μεταξύ αυτών η και η Θεσσαλονίκη, παρατηρήθηκαν την εβδομάδα 14 – 20 Φεβρουαρίου, σε σχέση με την εβδομάδα 7 – 13 Φεβρουαρίου.
Αυξητικές τάσεις παρατηρήθηκαν σε πέντε από τις δεκατρείς περιοχές του ΕΔΕΛ και σταθεροποιητικές τάσεις σε μία.
Καθαρά πτωτικές τάσεις παρατηρήθηκαν στη Πάτρα (-48%), στο Ρέθυμνο (-41%) και στην Κέρκυρα (-70%), ενώ οριακή ήταν η πτώση στην (-24%), στον Άγιο Νικόλαο (-16%), στην Αττική (-15%) και στα Ιωάννινα (-11%).
Καθαρά αυξητικές τάσεις παρατηρήθηκαν στην Ξάνθη (+46%), στην Αλεξανδρούπολη (+34%) και στο Ηράκλειο (+30%), ενώ οριακές ήταν οι αυξήσεις στη Λάρισα (+12%) και στα Χανιά (+13%). Το ιικό φορτίο των αστικών λυμάτων παρέμεινε ουσιαστικά σταθερό στο Βόλο (+4%).