Μέχρι στιγμής δεν έχει υπάρξει καμία μέριμνα ώστε να γίνει η εισαγωγική επιμόρφωση που πραγματοποιείται σε όλους τους δόκιμους πριν γίνουν μόνιμοι
Δύο χρόνια μετά δεν έχει πραγματοποιηθεί η στα μέλη ΕΕΠ-ΕΒΠ που διορίστηκαν σε μόνιμη θέση σε σχολεία της ειδικής αγωγής (ΣΜΕΑΕ) και τα οποία θα έπρεπε σύμφωνα με νόμο να έχουν παρακολουθήσει και ολοκληρώσει την που απαιτείται για να γίνουν μόνιμοι εκπαιδευτικοί.
Όπως καταγγέλλει ο Σύλλογος Ειδικού Εκπαιδευτικού Προσωπικού (ΣΕΕΠΕΑ), μέχρι στιγμής δεν υπάρχει καμία απάντηση για το τι μέλλει γενέσθαι, ενώ παραμένει άγνωστο αν οι διευθυντές των σχολείων θα προχωρήσουν στη σύνταξη σχετικών εκθέσεων.
Τούτων δοθέντων, ο σύλλογος ζητά από το υπουργείο Παιδείας να μεριμνήσει άμεσα για την πραγματοποίηση της επιμόρφωσης των νεοδιόριστων ΕΕΠ-ΕΒΠ και να σταλούν συγκεκριμένες οδηγίες – χρονοδιάγραμμα για την αλλαγή από δόκιμος σε μόνιμος για τους συναδέλφους ΕΕΠ-ΕΒΠ που κλείνουν 2 χρόνια από την ορκωμοσία τους, στις 12, 13 και 16 Μαρτίου 2022.
Η ανακοίνωση του Συλλόγου:
Στις 10 Μαρτίου 2020 βγήκε το ΦΕΚ Γ 241 – 09.03.2020 με τα ονόματα των μελών του Ειδικού Εκπαιδευτικού Προσωπικού (ΕΕΠ) και Ειδικού Βοηθητικού Προσωπικού (ΕΒΠ), τα οποία διορίζονται σε μόνιμη θέση σε Σχολικές Μονάδες Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης (ΣΜΕΑΕ) της χώρας, σε λιγότερο από ένα μήνα θα κλείσουν τα δύο χρόνια που είναι δόκιμοι και θα πρέπει να αξιολογηθούν ώστε από δόκιμοι να γίνουν μόνιμοι.
Μέχρι στιγμής δεν έχει υπάρξει καμία μέριμνα ώστε να γίνει η εισαγωγική επιμόρφωση που πραγματοποιείται σε όλους τους δόκιμους πριν γίνουν μόνιμοι.
Ακόμα δεν έχει ανακοινωθεί σε με ποιόν τρόπο από δόκιμος θα γίνει μόνιμος , δηλαδή δεν έχει υπάρξει καμία ενημέρωση εάν θα πραγματοποιήσει κάποια έκθεση ο διευθυντής του σχολείου και μέχρι πότε και γενικότερα υπάρχει μία αμηχανία όταν ρωτάμε τα παραπάνω και δεν παίρνουμε καμία απάντηση.
Παρακαλούμε να μεριμνήσετε άμεσα για την εισαγωγική επιμόρφωση των νεοδιόριστων ΕΕΠ-ΕΒΠ και να στείλετε συγκεκριμένες οδηγίες – χρονοδιάγραμμα για την αλλαγή από δόκιμος σε μόνιμος για τους συναδέλφους ΕΕΠ-ΕΒΠ που κλείνουν 2 χρόνια από την ορκωμοσία τους, στις 12, 13 και 16 Μαρτίου 2022.
Είμαστε στην διάθεση σας για οποιαδήποτε βοήθεια – διευκρίνιση χρειαστείτε για τα παραπάνω θέματα .