Στην “τροχιά” σύστασης μηχανισμού για την παρακολούθηση και αποτίμηση της πορείας ολοκλήρωσης της φοίτησης, καθώς και της διαδικασίας μετάβασης σε κύκλο σπουδών ανώτερου επιπέδου ή/και στην αγορά εργασίας, βάσει ενός έξυπνου συστήματος «ιχνηλάτησης», έχει μπει ήδη το υπουργείο Παιδείας.
Η απόφαση της πολιτικής ηγεσίας του υπουργείου Παιδείας είναι πρώτη φάση ο μηχανισμός να λειτουργήσει πιλοτικά, από το τρέχον σχολικό έτος.
Μέσω του μηχανισμού θα παρακολουθούνται οι μεταβάσεις στις διάφορες εκπαιδευτικές βαθμίδες και οι μεταβάσεις από την εκπαίδευση στην αγορά εργασίας, ενώ ταυτόχρονα θα καταγράφονται στοιχεία των μεταβάσεων όπως ενδεικτικά οι σχολικές και εργασιακές/επαγγελματικές προτιμήσεις των μαθητών.
Τα αποτελέσματα της «ιχνηλάτησης» θα…
Ο άντρας μου, ζητά κάθε μέρα να κάνουμε σeξ και του είπα ότι δεν είμαι κουνέλι. Τι με συμβουλεύετε να κάνω;
Είμαι μια εργαζόμενη μητέρα και παντρεμένη με έναν υπέροχο άνδρα. Με τον σύζυγό μου έχουμε τρία χρόνια διαφορά. Είμαστε μαζί...