Στην Αμαλιάδα βρέθηκε σήμερα ο υφυπουργός Παιδείας , αρμόδιος για τα ΑΕΙ, Άγγελος Συρίγος για την υπογραφή Μνημονίου Συνεργασίας του υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων, του Πανεπιστήμιου Πατρών, του υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων, της Περιφέρειας Δυτικής Ελλάδας, του Ελληνικού Γεωργικού Οργανισμού – Δήμητρα, της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής και του Ιδρύματος Καπετάν Βασίλη και Κάρμεν Κωνσταντακόπουλου.
Στο χαιρετισμό του κατά την υπογραφή του Μνημονίου ο Υφυπουργός τόνισε πως η συμφωνία αυτή είναι ένα κρίσιμο βήμα για την ενίσχυση και τη βελτίωση της τοπικής αγροτικής οικονομίας και τίθενται οι βάσεις προκειμένου να αντιμετωπίσει η περιοχή τις σύγχρονες προκλήσεις της γεωργίας και να κάνει το βήμα για την επόμενη μέρα. Τέλος ευχαρίστησε όλους τους…
Καθηγητές από την Κρήτη με ισχυρό αποτύπωμα στην εκπαίδευση τιμήθηκαν για την προσφορά τους (video)
Σημαντική βράβευση για δύο διακεκριμένους επιστήμονες με καταγωγή από την Κρήτη και συγκεκριμένα από τα Χανιά Τιμήθηκαν για την προσφορά...