Το Καρναβάλι της Πάτρας θα γίνει χωρίς τις παρελάσεις και το 2022 εξαιτίας του κορονοϊού
Ο Δήμαρχος Πατρέων, Κώστας Πελετίδης, ανακοίνωσε ότι σύμφωνα με το πλαίσιο που έχει τεθεί από την πολιτεία λόγω , δεν είναι εφικτό να γίνουν παρελάσεις.
«Η πανδημία μας στερεί τη δυνατότητα να έχουμε όπως το θέλαμε. Οι εκδηλώσεις θα είναι πάλι διαφορετικές. Δεν θα γίνουν δηλαδή οι παρελάσεις», δήλωσε και πρόσθεσε: «Με την επιστολή μας μας απάντησαν από την κυβέρνηση όχι με απόλυτο τρόπο, αλλά ουσιαστικά μας έδωσαν την κατεύθυνση» και όπως εκτίμησε «η ζυγαριά γέρνει στο ότι δεν θα γίνουν παρελάσεις».
Στη συνέχεια, ο Κ. Πελετίδης τόνισε πως τη Δευτέρα θα σταλεί στην κυβέρνηση ένας πλήρης κατάλογος που έχουν σχεδιαστεί, ώστε να λάβουν απαντήσεις για το αν μπορεί ο Δήμος να τις υλοποιήσει. Ανακοίνωσε επίσης ότι απόψε ανάβει ο καρναβαλικός διάκοσμος.
Δείτε τις ανακοινώσεις του Κώστα Πελετίδη: