Τα self test διενεργήθηκαν στα σχολεία που ήταν κλειστά έως την περασμένη Παρασκευή λόγω κακοκαιρίας
Σύμφωνα με νέα ενημέρωση του , 6.948 θετικά self test σε μαθητές και εκπαιδευτικούς δηλώθηκαν στην ειδική πλατφόρμα μέχρι και χθες το βράδυ. Επρόκειτο για τα περίπου 29.000 τμήματα που είχαν υποχρέωση να κάνουν αυτοδιαγνωστικό έλεγχο και τα οποία ήταν κλειστά την περασμένη εβδομάδα λόγω κακοκαιρίας.
Στα σχολεία που λειτούργησαν κανονικά την περασμένη εβδομάδα ή που ήταν σε αναστολή λόγω κακοκαιρίας αλλά επαναλειτούργησαν την Πέμπτη ή την Παρασκευή, εφαρμόζεται η κανονική διαδικασία δύο ελέγχων την εβδομάδα, προ της προσέλευσης την Τρίτη 1 και την Παρασκευή 4 Φεβρουαρίου.
Για τους εκπαιδευτικούς που δεν έχουν εμβολιαστεί θα πρέπει να πραγματοποιηθούν δυο rapid test και ένα self test, όλα με δική τους επιβάρυνση.
Σημειώνεται ότι από την περασμένη Δευτέρα 24 Ιανουαρίου ,μέχρι και χθες Κυριακή 30 Ιανουαρίου, με ανοικτά την Πέμπτη και την Παρασκευή του μεγαλύτερου μέρους των σχολικών μονάδων (περίπου 60-70%) ο ΕΟΔΥ κατέγραψε 35.870 σχολικής ηλικίας
30 Ιανουαρίου