Αξιότιμη κυρία Υπουργέ,
Είμαι μαθήτρια της Β ‘Λυκείου ενός Ελληνικού Λυκείου του κρατιδίου της Ρηνανίας Βεστφαλίας της Γερμανίας .Σε αυτήν την επιστολή θα ήθελα να σας αναφέρω κάποιους προβληματισμούς μου σχετικά με την Τράπεζα Θεμάτων.
Θα ήθελα να διευκρινίσω την οπτική μου ,γιατί δεν είμαι καθόλου φυγόπονα στο θέμα των σχολικών μαθημάτων. Γνωρίζω πως αυτή η θέσπιση του συγκεκριμένου συστήματος εξετάσεων πρόκειται για μια μελετημένη από ειδικούς μορφή εξέτασης ,αλλά πιστεύω πως εμείς ,οι ομογενείς ,έχουμε μειονεκτήματα πάνω σε αυτό το θέμα.
Αρχικά προβληματίζομαι ,διότι μετά από δυο χρονιές γεμάτες με άγχος, όχι μόνο για εμάς ,αλλά και για τους εκπαιδευτικούς και για όλο το εκπαιδευτικό σύστημα βρισκόμαστε τόσο οι μαθητές , όσο και οι καθηγητές ,…
Ο άντρας μου, ζητά κάθε μέρα να κάνουμε σeξ και του είπα ότι δεν είμαι κουνέλι. Τι με συμβουλεύετε να κάνω;
Είμαι μια εργαζόμενη μητέρα και παντρεμένη με έναν υπέροχο άνδρα. Με τον σύζυγό μου έχουμε τρία χρόνια διαφορά. Είμαστε μαζί...