![](https://www.esos.gr/sites/default/files/article-listing-images/makrh1_0.jpg)
Κατά τη διάρκεια της θητείας μας στο υπουργείο Παιδείας, κατά τη διάρκεια της διακυβέρνησης από την Κυβέρνηση Μητσοτάκη, έχουμε σπάσει κάθε ρεκόρ διορισμών -την τελευταία δωδεκαετία, όχι μόνο τα τελευταία πέντε ή έξι χρόνια- και ρεκόρ προσλήψεων αναπληρωτών.
Τη δήλωση αυτή σήμερα στη Βουλή η υφυπουργός Παιδείας Ζέττα Μακρή, κατά τη συζήτηση επίκαιρης ερώτησης του Βουλευτή του ΚΚΕ Γ. Δελή, ενώ τόνισε τα εξής:
- Δεκαέξι χιλιάδες εκατόν ογδόντα τέσσερις μόνιμοι διορισμοί εκπαιδευτικών την τελευταία διετία, σαράντα τρεις χιλιάδες επτακόσιες σαράντα έξι προσλήψεις αναπληρωτών εκπαιδευτικών και μελών ειδικού εκπαιδευτικού και βοηθητικού προσωπικού κατά το τρέχον σχολικό έτος.
- Και εννοείται ότι σύντομα –το έχουμε πει και δημόσια, το έχει πει η ίδια η υπουργός- θα προχωρήσουμε και σε άλλους μόνιμους διορισμούς εκπαιδευτικών, ώστε και τα εκπαιδευτικά κενά να ελαχιστοποιηθούν και όσοι υπηρετούν ως αναπληρωτές να μην είναι για πάντα αναπληρωτές, κάτι που φαντάζομαι ότι το συμμερίζεστε και το επιθυμείτε και εσείς.
- Τώρα, στις καθυστερήσεις για τη σύνταξη των αξιολογικών πινάκων των υποψηφίων στα αντικείμενα των κατευθύνσεων, θεάτρου, κινηματογράφου και χορού ανά αντικείμενο και ανά καλλιτεχνικό σχολείο, αυτά οφείλονται στο γεγονός ότι πρώτα πρέπει να ολοκληρωθεί η διαδικασία των μόνιμων διορισμών και μετά να κληθούν οι ενδιαφερόμενοι να υποβάλουν αίτηση για την πρόσληψη ωρομίσθιου προσωπικού.
- Εν συνεχεία, η Επιστημονική Επιτροπή Καλλιτεχνικής Παιδείας του ΙΕΠ εξετάζει τις αιτήσεις όλων των υποψηφίων, καταρτίζει τους τελικούς πίνακες κατάταξης και τους διαβιβάζει στο Υπουργείο μας, όπως έγινε και αυτή τη φορά. Οι τελικοί πίνακες κυρώθηκαν με την υπ’ αριθμόν 167784 Υπουργική Απόφαση και την ίδια μέρα με έγγραφο διατέθηκαν στις αρμόδιες διευθύνσεις Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης οκτακόσιες πενήντα εννέα ώρες για την πρόσληψη ιδιωτών με ωριαία αντιμισθία στα καλλιτεχνικά σχολεία, προκειμένου να προβούν αυτές –οι διευθύνσεις, δηλαδή- στην πρόσληψη του απαραίτητου ωρομίσθιου προσωπικού.
- Για το ερχόμενο σχολικό έτος 2022-2023 έχουν ήδη δοθεί από το Υπουργείο μας οδηγίες της αρμόδιας υπηρεσίας να επισπευσθούν οι διαδικασίες, ώστε η πρόσληψη των εκπαιδευτικών των συγκεκριμένων ειδικοτήτων να έχουν ολοκληρωθεί πριν την έναρξη της σχολικής χρονιάς.