Του Δημήτρη Καλαϊτζίδη
Συντονιστή Εκπαιδευτικού Έργου Εκπαίδευσης για την Αειφορία
Θέλουμε να κάνουμε σαφές εξ αρχής, πως ό,τι γράφουμε δεν αφορά το 100% των σχολείων, των εκπαιδευτικών, των διευθυντών και των γονέων, αλλά κυμαινόμενα ποσοστά στις βαθμίδες. (Νηπιαγωγείο, Δημοτικό, Γυμνάσιο, Λύκειο).
Μια έρευνα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου (2007) για την αξιολόγηση των ποιοτικών χαρακτηριστικών του συστήματος Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης (πανελλαδικό δείγμα Ν=4164) έδειξε ότι οι μαθητές βίωναν κυρίως αρνητικά συναισθήματα. Πιο συγκεκριμένα, σε ερωτήσεις όπως «Πώς νιώθεις όταν βρίσκεσαι στο σχολείο σου;» το 68% των μαθητών απάντησε ότι νιώθει «Κούραση», το 58% ότι νιώθει «Πίεση», το 53% ότι νιώθει «Πλήξη», το 32% ότι νιώθει «Απογοήτευση»….
O έρωτας χρόνια δεν κοιτά: 8 ζευγάρια της ελληνικής σόουμπιζ με μεγάλη διαφορά ηλικίας
O έρωτας χρόνια δεν κοιτά: 8 ζευγάρια της ελληνικής σόουμπιζ με τεράστια διαφορά ηλικίας Αυτά είναι τα 8 ζευγάρια της...