Πλήθος πράξεων οι οποίες λίαν συντόμως θα πρέπει να υλοποιηθούν στις Διευθύνσεις Εκπαίδευσης και στις Περιφερειακές Διευθύνσεις Εκπαίδευσης σχετίζονται με πράξεις, γνωμοδοτήσεις ή εισηγήσεις των υπηρεσιακών συμβουλίων (ΠΥΣΠΕ-ΠΥΣΔΕ και ΑΠΥΣΠΕ-ΑΠΥΣΔΕ).
Οι πράξεις αυτές έχουν καθοριστική σημασία για τη λειτουργία των σχολικών μονάδων αφού πρόκειται για πράξεις τοποθέτησης εκπαιδευτικών, προσδιορισμού αναγκών σε εκπαιδευτικό προσωπικό αλλά και τοποθέτησης νέων Διευθυντών σε κενές ή κενούμενες θέσεις οι οποίες προέκυψαν ή θα προκύψουν τις επόμενες μέρες μέσα από πλήθος συνταξιοδοτήσεων και παραιτήσεων Διευθυντών. Η ίδια διαδικασία αφορά και επηρεάζει και την επιλογή και τοποθέτηση Υποδιευθυντών και Υπευθύνων Τομέων ΕΚ.
Τα ΠΥΣΠΕ και ΠΥΣΔΕ συγκροτούνται με απόφαση του οικείου Περιφερειακού Διευθυντή Εκπαίδευσης (Άρθρο 10, ΠΔ 1/2003 – ΦΕΚ Α’ 1/3-1-03)
Επίσης, τα ΑΠΥΣΠΕ & ΑΠΥΣΔΕ συγκροτούνται με τον Περιφερειακό Διευθυντή εκπαίδευσης, ως πρόεδρο (Άρθρο 5 ΠΔ 1/2003 – ΦΕΚ Α’ 1/3-1-03).
Όμως διαπιστώνεται ότι σήμερα, μετά την τοποθέτηση των νέων Διευθυντών Εκπαίδευσης, υφίστανται «κενά» Περιφερειακού Διευθυντή στην ΠΔΕ Θεσσαλίας και στην ΠΔΕ κεντρικής Μακεδονίας. Αναμένεται δε και η δημιουργία «κενών» Περιφερειακού Διευθυντή, από το Σεπτέμβριο, σε άλλες τρείς ΠΔΕ (Δυτικής Μακεδονίας, Αν. Μακεδονίας Θράκης και Ηπείρου)
Έτσι διαπιστώνεται σοβαρό πρόβλημα στην υλοποίηση καίριων πράξεων οι οποίες επηρεάζουν τη λειτουργία ολόκληρων (και πολλών) σχολικών μονάδων.
Για παράδειγμα, αναφορικά στην πλήρωση κενών ή κενούμενων θέσεων Διευθυντών Σχολείων:
Εκκρεμούν οι πράξεις αποδοχής ή απόρριψης παραιτήσεων Διευθυντών από τα ΑΠΥΣΔΕ ώστε να προχωρήσει η διαδικασία κάλυψης των θέσεων τους. Με ποίο Περιφερειακό Διευθυντή ως πρόεδρο θα πραγματοποιηθεί η συνεδρίαση; με τον αναπληρωτή του, ίσως;
Ακολούθως εμφανίζεται η εκκρεμότητα πράξεων κάλυψης κενών ή κενούμενων θέσεων Διευθυντών σχολείων αφού για την επιλογή τους, ρητά απαιτείται «η γνώμη του οικείου περιφερειακού υπηρεσιακού συμβουλίου» (Άρθρ 11, Ν 1566/85). Όμως και τα ΠΥΣΠΕ-ΠΥΣΔΕ ορίζονται από Περιφερειακό Διευθυντή Εκπαίδευσης (από ποιόν λοιπόν Περιφερειακό Διευθυντή, και πότε, θα οριστούν τα νέα ΠΥΣΠΕ-ΠΥΣΔΕ στις προαναφερθείσες ΠΔΕ)?