Σάμος: Ολοήμερα και τμήματα ΖΕΠ αναστέλλονται, κάλυψη των κενών εκτός ωραρίου, μετακινήσεις εκπαιδευτικών από σχολείο σε σχολείο, μαθητές εκτός σχολείου
Η καταγγέλλει με ανακοίνωσή της ότι ολοήμερα και τμήματα ΖΕΠ αναστέλλονται, γίνεται κάλυψη των κενών εκτός ωραρίου, μετακινήσεις εκπαιδευτικών από σχολείο σε σχολείο, μαθητές εκτός σχολείου.
«Κυριαρχεί, δηλαδή, η… λογική πως το κάθε σχολείο πρέπει να βρει τον τρόπο , γιατί το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι η «βιτρίνα», να φαίνεται δηλαδή πως το σχολείο λειτουργεί κανονικά. Φυσικά, όλα αυτά χωρίς «κόστος» για το Υπουργείο, ενώ υπονομεύεται η μόρφωση των παιδιών μας, ύστερα μάλιστα από 2 χρόνια σ’ αυτήν την κατάσταση, με τις συνέπειες της τηλεκπαίδευσης, τις επιπτώσεις της πανδημίας στην ψυχική τους υγεία κλπ..», τονίζει η παράταξη
Η ανακοίνωση
Η πανδημία το τελευταίο διάστημα καταγράφει μεγάλο αριθμό κρουσμάτων σε μαθητές και εκπαιδευτικούς πανελλαδικά αλλά και στο νησί μας, αφού τα σχολεία με ευθύνη της κυβέρνησης έχουν μετατραπεί σε του κορωνοϊού. Τι γίνεται όμως με τα κενά που αναπόφευκτα προκύπτουν; Ολοήμερα και τμήματα ΖΕΠ αναστέλλονται, κάλυψη των κενών εκτός ωραρίου, μετακινήσεις εκπαιδευτικών από σχολείο σε σχολείο, μαθητές εκτός σχολείου. Κυριαρχεί, δηλαδή, η… λογική πως το κάθε σχολείο πρέπει να βρει τον τρόπο να καλύψει αυτά κενά όπως όπως, γιατί το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι η «βιτρίνα», να φαίνεται δηλαδή πως το σχολείο λειτουργεί κανονικά. Φυσικά, όλα αυτά χωρίς «κόστος» για το Υπουργείο, ενώ υπονομεύεται η μόρφωση των παιδιών μας, ύστερα μάλιστα από 2 χρόνια σ’ αυτήν την κατάσταση, με τις συνέπειες της , τις επιπτώσεις της πανδημίας στην ψυχική τους υγεία κλπ..
ΑΠΑΙΤΟΥΜΕ:
-
Το Υπουργείο και η ΔΙΠΕ Σάμου να καλύψουν όλα τα κενά σε εκπαιδευτικούς εδώ και τώρα. Να γίνουν όλες οι απαραίτητες προσλήψεις, ώστε να καλύπτονται άμεσα τα κενά των εκπαιδευτικών που νοσούν ή βγαίνουν σε άδεια για λόγους υγείας και να μην απορρυθμίζεται η λειτουργία του σχολείου.