Το ΔΣ της ΟΛΜΕ, με σειρά παρεμβάσεών του, έχει επισημάνει το απαράδεκτο υγειονομικό πρωτόκολλο που εφαρμόζεται στα σχολεία και αφορά την πανδημία. Αυτή τη στιγμή σε δεκάδες τμήματα έχουν καταγραφεί 9 ή 10 κρούσματα κορονοϊού και τα τμήματα αυτά λειτουργούν, γιατί τα κρούσματα δεν έχουν φτάσει στο «μαγικό» αριθμό των 14.
Έχουμε τονίσει κατ’ επανάληψη ότι η υιοθέτηση αυτού του μοντέλου εγκυμονεί σοβαρούς κινδύνους για την υγεία μαθητών και διδακτικού προσωπικού.
Σήμερα ερχόμαστε να επισημάνουμε άλλη μία παράλειψη στο συγκεκριμένο ζήτημα από την πλευρά του Υπουργείου Παιδείας: ενώ χορηγούνται self tests σε μαθητές και εκπαιδευτικούς, το Υπουργείο Παιδείας δεν χορηγεί self tests στις καθαρίστριες των σχολείων και στους επιστάτες, δημιουργώντας έτσι ένα σοβαρό κενό ασφαλείας….
Πανελλήνιες 2024: Εκπνέει η προθεσμία για τα Μηχανογραφικά – Έως αύριο η υποβολή τους
Έως τα μεσάνυχτα της Πέμπτης 18 Ιουλίου, θα είναι ανοικτή η πλατφόρμα ηλεκτρονικής υποβολής Μηχανογραφικών Δελτίων για εισαγωγή στην Τριτοβάθμια...