Αίρεται από την Τρίτη 1η Μαρτίου το μέτρο της απαγόρευσης των σχολικών εκδρομών ή επισκέψεων ,τόσο για το εσωτερικό όσο και για το εξωτερικό, η οποίες περιλαμβάνουν και διανυκτέρευση .
Ήδη πάρα πολλά Γυμνάσια και Λύκεια έχουν κάνει τον προγραμματισμό τους ή βρίσκονται στη διαδικασία έγκρισης πολυήμερων εκδρομών.
Η πραγματοποίηση πολυήμερων εκδρομών επιτρέπεται υπό την προϋπόθεση επίδειξης αρνητικού rapid test ή αρνητικού PCR test που πραγματοποιείται εντός των τελευταίων σαράντα οκτώ (48) ωρών πριν από την αναχώρηση.
Κατά τη διάρκεια της εκδρομής, οι μαθητές/τριες και οι εμβολιασμένοι/νοσήσαντες εκπαιδευτικοί διενεργούν δύο (2) φορές την εβδομάδα αυτοδιαγνωστικό έλεγχο (self test), ενώ οι μη εμβολιασμένοι…
Αττική: Αμαξοστοιχία Intercity, με εκατοντάδες επιβάτες, προσέκρουσε σε βράχια
Τρένο προσέκρουσε σε βράχια που είχαν πέσει στη γραμμή. Το περιστατικό σημειώθηκε στο Πολυδένδρι Αττικής, 45 χιλιόμετρα έξω από την...