Έκπληξη προκάλεσε σε πολλούς πανεπιστημιακούς η προχθεσινή είδηση την οποία δημοσιεύσαμε ότι ο υφυπουργός Παιδείας, αρμόδιος για τα ΑΕΙ, Άγγελος Συρίγος, πέρασε την πύλη του ΕΜΠ , στου Ζωγράφου.
Εδώ και δεκαετίες κανείς υπουργός ή υφυπουργός Παιδείας δεν επισκέφθηκε τον χώρο του Πολυτεχνείου, ενώ έχουν δηλώσει την παρουσία τους σε όλα τα άλλα ΑΕΙ. Κι αυτό διότι σκεφτόταν τις αντιδράσεις των φοιτητών, το θεωρούσαν δηλαδή κάτι σαν “άβατο”.
Μοναδική εξαίρεση το έτος 2000 όταν στα εγκαίνια της κεντρικής βιβλιοθήκης του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου , στην Πολυτεχνειούπολη του Ζωγράφου, η οποία πραγματοποιήθηκε με την παρουσία του Προέδρου της Δημοκρατίας, Κ. Στεφανόπουλου, του υπουργού Παιδείας, Π. Ευθυμίου.
Μάλιστα η παρουσία του Άγγελου Συρίγου,…
Ανήλικη μαχαίρωσε 19χρονη και την εγκατέλειψε – Συνελήφθη για απόπειρα ανθρωποκτονίας
Συνελήφθη 16χρονη για απόπειρα ανθρωποκτονίας και ένας 20χρονος που την συνόδευε για συνέργεια στην απόπειρα ανθρωποκτονίας Παρ’ ολίγο να σημειωθεί...