Στο Περιφερειακό Ιατρείο Πόρου δεν διενεργούνται rapid tests και συνεπώς σε περίπτωση που στα Σχολεία του Πόρου βρεθούν κρούσματα κορωνοϊού, δεν είναι δυνατή η διενέργεια δωρεάν rapid tests σε μαθητές και εκπαιδευτικούς.
Αυτό κάνει γνωστό ο Δήμαρχος Πόρου Ιωάννης Δημητριάδης με επιστολή προς τους συναρμόδιους υπουργούς Παιδείας Ν. Κεραμέως και Υγείας Θ.Πλεύρη και προειδοποιεί ότι “Αν συμβεί αυτό, θα προβώ στην διακοπή λειτουργίας των Σχολείων του νησιού λόγω «έκτακτων συνθηκών», σύμφωνα με την αρμοδιότητα του α.94 του Καλλικράτη”.
Για τον λόγο αυτό ο Δήμαρχος Πόρου απευθύνει έκκληση ώστε το υπουργείο Υγείας να φροντίσει για την άμεση έναρξη διαδικασίας διενέργειας rapid tests στο Περιφερειακό…
Έκτακτο: Νέα φωτιά τώρα κοντά σε σπίτια – Ήχησε το 112, στη μάχη τα εναέρια μέσα
Το μεσημέρι της Πέμπτης ξέσπασε φωτιά σε αγροδασική περιοχή της Θεσσαλονίκης, ανάμεσα στο Πλαγιάρι και τον Τρίλοφο Θέρμης. Φωτιά έχει...