«Υπάρχουν κενά στο DNA. Δεν έχουμε δειγματοληψία από τη σουίτα από το DNA του χώρου», αναφέρει ο τεχνικός σύμβουλος της 24χρονης
Στην ανακρίτρια παραδόθηκε το πόρισμα του τεχνικού συμβούλου και αφορά την ιατροδικαστική διαδικασία που ακολουθήθηκε στα δείγματα και αφορούν την υπόθεση στη Θεσσαλονίκη.
Ο τεχνικός σύμβουλος της 24χρονης, Δημήτρης Γαλεντέρης, επί δύο εβδομάδες επεξεργαζόταν στοιχεία και πληροφορίες με στόχο τη σύνταξη τεχνικού πορίσματος, με το οποίο θα απαντά λεπτομερώς σε ιατροδικαστικά ζητήματα, όπως: πότε έγιναν οι δειγματοληψίες και ποια δείγματα ελήφθησαν, καθώς σύμφωνα με τον ίδιο «υπάρχουν κενά στο DNA. Δεν έχουμε δειγματοληψία από τη σουίτα από το DNA του χώρου».
συμπεριλαμβάνεται και το στοιχείο εντοπισμού μεγάλης ποσότητας αιθανόλης, το οποίο είχε διαψεύσει το περιβάλλον του κατηγορουμένου, που έκανε λόγο για ελάχιστη ποσότητα αλκοόλ.
«Η ανακρίτρια μπορεί να διατάξει περαιτέρω έρευνα»
Ο δικηγόρος της 24χρονης, Αθανάσιος Ζιώγας, σε δηλώσεις του στο εξηγεί ότι «η ανακρίτρια θα δει τον φάκελο και μπορεί να διατάξει περαιτέρω έρευνα. Δηλαδή, ενώ στα αποτελέσματα των τοξικολογικών φαίνεται ότι έχει παρθεί γενετικό υλικό από ένα δράστη, , διότι είναι ομοζυγωτικοί δίδυμοι, άρα μπορεί να έχουν ίδιο γενετικό υλικό».
Ο κ. Ζιώγας συνεχίζει και επισημαίνει ότι «πιστεύω πως όλα θα πάνε καλά, οι δικαστές έχουν την κρίση τους και θα δουν την πραγματικότητα», επισημαίνοντας επίσης ότι η 24χρονη «παλεύει και προσπαθεί καθημερινά να επανέλθει στην κανονική της ζωή».